Akcesoria jeździeckie – niezbędne wyposażenie dla każdego konia

W ostaniach latach bardzo popularna stała się jazda konna. Coraz więcej ludzi uczy się jeździectwa, niektórzy stają się szczęśliwymi posiadaczami swojego własnego wierzchowca. Rzadko który właściciel konia posiada własną stajnię, większość wynajmuje miejsce w większej, istniejącej od dawna stajni. Wybierając miejsce dla konia, nie należy podejmować pochopnej decyzji. Koń to wymagające i delikatne zwierze, więc przed podjęciem decyzji, należy dobrze sprawdzić wybraną stajnię i upewnić się, że panują tam należyte warunki. Każda dobra stajnia musi być odpowiednio wyposażona, aby koń czuł się w niej dobrze. Jest kilka ważnych elementów, na które w pierwszej kolejność należy zwrócić uwagę.

Wnętrze stajni, konie w boksach
Wnętrze stajni z podziałem na boksy

Bardzo ważne jest miejsce przebywania konia, czyli boks. Oczywiście, musi mieć rozmiary dopasowane do wielkości konia. Najważniejsza kwestia to utrzymanie czystości w boksie. Podłoże może być wyłożone ściółką słomianą, wiórami lub torfem, które co najmniej raz na tydzień należy wymieniać, a boks regularnie dezynfekować. Jednym w ważniejszych akcesoriów jeździeckich, które należy umieścić w boksie, jest poidło, które zapewnia stały dostęp do wody. Polecane są poidła automatyczne, dzięki którym woda jest ciągle świeża. W boksie musi znaleźć się worek na siano oraz żłob na pokarmy sypkie. Dodatkowo koń musie mieć zamontowane lizawki solne, które zapewniają mu potrzebne minerały. Koń wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego stajnia musi być wyposażona w specjalistyczne środki pielęgnacyjne, szczotki i wiadra. Wiadro BusseWażne, aby w wybranej stajni panował ład i porządek, a wszystkie akcesoria jeździeckie miały swoje miejsce. Dzięki temu sprzęt nie ulegnie zniszczeniu, będzie szybki do znalezienia. Rzeczy używane na co dzień muszą być łatwo dostępne. Nowoczesna stajnia powinna mieć co najmniej kilka specjalnych wieszaków, a mianowicie:

Wieszak na siodło
Wieszak na siodło
  • wieszaki na siodła, strzemiona, baty,
  • wieszaki na kaski,
  • uchwyty na derki,
  • wieszaki na derki i potniki.

Jeżeli koń ma zapewnione dobre warunki bytowe, można zająć się wyborem akcesoriów jeździeckich dla konia, które zapewnią mu zdrowie oraz pozwolą uniknąć kontuzji w trakcie jazdy. Podstawowym wyposażeniem dla konia jest siodło. Zapewnia ono komfort jazdy oraz prawidłowy dosiad. Siodło należy dobrać do charakteru jazdy. Aby siodło nie drażniło skóry konia, niezbędny jest czaprak, czyli materiałowa narzuta, chroniąca grzbiet konia przed obtarciami. Czaprak pełni również funkcję wentylacyjną, pochłania pot konia, dzięki czemu wilgoć nie przedostaje się do siodła. Kolejne ważny element to strzemiona, czyli pałąki, w które jeździec wkłada nogi podczas jazdy. Mogą być metalowe lub plastykowe, ułatwiają wejście na konia oraz utrzymanie prawidłowej postawy. Strzemiona są zawieszone za pomocą puśliska, czyli paska, który umożliwia dostosowanie strzemion do długości nóg jeźdźca. Bardzo ważnym elementem do jazdy konnej jest popręg. To pas, który zakłada się pod brzuchem konia, ma na celu utrzymać siodło w odpowiedniej pozycji. Wybierając popręg, należy dobrze dopasować go do wielkości konia. Źle dopasowany może ranić konia, powodować ból i obtarcia. Ostatni niezbędny element wyposażenia konia to ogłowie, czyli tranzelka lub uzda. Ogłowie razem z siodłem to najważniejsze elementy do jazdy konnej. Ogłowie to rzemienna uprząż na głowę konia, której celem jest pomoc w zapanowaniu nad zwierzęciem. Za jego pomocą jeździec porozumiewa się z koniem, przekazuje mu polecenia. Dla konia potrzebny będzie jeszcze kantar, rodzaj uproszczonej uzdy, która służy do prowadzenia konia oraz ułatwia przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych. Kantar musi być dobrej jakości, ponieważ koń spędza w nim większość czasu. Nie może obcierać skory zwierzęcia, musi być miękki oraz regularnie czyszczony.

Oczywiście, w sklepach jeździeckich jest bardzo wybór różnych akcesoriów jeździeckich, ale te wymienione, są niezbędne dla każdego konia. Istotne jest, aby wybierać akcesoria dobrej jakości, dzięki temu koń będzie czuł się komfortowo.

Dopasowanie siodła przez profesjonalnego saddlefittera

Wybierając siodło dla konia, warto skorzystać z pomocy saddlefittera, czyli specjalisty, który pomoże idealnie wymierzyć konia i dopasować siodło oraz potrzebny zestaw osprzętu.