Letnie rękawiczki jeździeckie

Podstawową cechą każdych rękawiczek jeździeckich jest ochrona dłoni jeźdźca przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, gwarantująca ochronę przed otarciami i zranieniami dłoni, ponadto zapewnienie pewnego uchwytu i odpowiednia wentylacja zapobiegająca poceniu i uczucia wilgoci na dłoniach, a także ochrona przeciwsłoneczna skóry dla osób, które dbają o brak nadmiernego opalenia skóry. Wybór odpowiednich rękawiczek jeździeckich powinien być odpowiednio przemyślany, należy bowiem wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, tak aby zapewnić sobie najwyższy komfort jazdy.

Pierwszym krokiem przy wyborze rękawiczek do jazdy konnej, powinno być dopasowanie do pogody i przede wszystkim temperatury. Na rynku są dostępne różnorodne modele dostosowane do jazdy konnej w bardzo zimne i chłodne lub ciepłe i gorące dni. Dość praktycznym rozwiązaniem jest wybór rękawiczek całorocznych, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza przy niskich i wysokich temperaturach. Jednak z myślą o naprawdę ciepłych, letnich dniach warto wyposażyć się w rękawiczki dostosowane typowo do letniej pogody, gdyż zazwyczaj będą znacznie cieńsze i jeszcze bardziej przewiewne gwarantując idealny komfort jazdy nawet w bardzo gorące dni.

Kingsland rękawiczki jeździeckie Classic
Kingsland rękawiczki konkursowe unisex

Cechy dobrych rękawiczek jeździeckich

Wszystkie rękawiczki jeździeckie są uszyte z antypoślizgowych i oddychających materiałów – z odpowiednio wyprawionej skóry naturalnej bądź syntetycznej lub z innych syntetycznych tkanin technicznych. W rękawiczkach na lato zwykle stosuje się ultracienką skórę, na przykładcielęcą, która maksymalizuje komfort użytkowania, poprzez odpowiednią cyrkulację powietrza, wentylację dłoni i lekkość noszenia. Dodatkowo rękawiczki letnie powinny zawierać lycrę lub elastan, aby zapewnić elastyczność i dopasowanie rękawiczek do kształtu dłoni. Często w drożych modelach pojawiają się dodatkowe materiały w części wewnętrznej lub nadgarstkowej, aby zapewnić maksymalną przyczepność, wzmocnienie i efekt antypoślizgowy. Takie właściwości ma między innymi materiał Suede.

W letnich modelach należy unikać dodatkowych warstw polaru lub innych ocieplaczy, ponieważ w bardzo gorące dni może to powodować dyskomfort związany ze zbyt intensywnym ciepłem dłoni.

Samshield rękawiczki V-Skin Swarovski
HKM rękawiczki jeździeckie Professional soft unisex

Wygoda użytkowania

W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, aby letnie rękawiczki były przewiewne i lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe ze specjalnym wzmocnieniem w obszarze trzymania wodzów, dzięki czemu będą w stanie zapewnić pewny chwyt, ale też odpowiednią trwałość w miejscu najbardziej narażonym na pęknięcia i uszkodzenia.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę jest to, aby rękawiczki do jazdy konnej były jak najbardzej wygodne w użytkowaniu. Warto więc zwrócić uwagę na wygodne zapięcie. Najbardziej uniwersalne będą rękawiczki zapinane na rzep, ponieważ w razie potrzeby można je szybko zdjąć lub założyć spowrotem. Jeśli zależy nam na ciekawym designie można zainteresować się modelami zapinanymi na guzik lub zatrzask, jednak trzeba pamiętać, że tego typu modele są mniej wygodne w codziennym użytkowaniu.

Roeckl rękawiczki jeździeckie Roeck-Grip unisex
Roeckl Lisboa rękawiczki jeździeckie damskie

Dopasowanie do dłoni

Jedną z najważniejszych cech dobrych rękawiczek jeździeckich jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Nie mogą być ani za ciasne ani za luźne, tylko idealnie dopasowane do dłoni jeźdźca. Często może się okazać, że dopiero po przymierzeniu kilku różnych modeli znajdziemy idealne dopasowanie, gdyż trzeba pamiętać, że w zależności od mieszanki materiałów, różne modele będą mieć inną elastyczność wpływającą na komfort noszenia.

Dodatkowe funkcje

W ostatniej kolejności można zwrócić uwagę na dodatkowe elementy designu i wyróżniający krój lub inne dodatkowe funkcje. Obecnie można znaleźć modele, które umożliwią obsługę ekranów dotykowych w telefonach komórkowych i tabletach.

Istotne jest również, aby zawsze dokonywać zakupów sprzętu jeździeckiego w zaufanych sklepach, między innymi takich jak Equishop. Sklep jeździecki Equishop prowadzi sprzedaż rękawiczek jeździeckich na lato firm Roeckl, RSL, Busse, Kingsland oraz Samshield.

Equiline X-Glove rękawiczki jeździeckie
Horze rękawiczki dziecięce ze stretchem