Nadchodzi zima – derkować czy nie derkować?

Konie nie odczuwają zimna i mrozu tak samo jak my, ale w przypadku, gdy koń przebywa długo na padoku bądź nocuje w nieocieplanej stajni warto założyć mu derkę zimową, która zapewni mu ciepło.
Konie nie odczuwają zimna w temperaturze do 5*C, a gdy spadnie ona poniżej 5*C koń uruchamia termoregulacyjne mechanizmy, które przywracają odpowiednią temperaturę ciała konia.


W przypadku koni z ostrzyżoną sierścią zdecydowanie należy stosować derkę zarówno na padoku jak i w stajni i warto śledzić temperaturę i odpowiednio dopasować do niej derkę.
W sklepach jeździeckich można znaleźć wiele modeli derek dla konia z wypełnieniem od 50g do 500g, które dostępne są w różnych rozmiarach, co pozwoli nam dobrać odpowiednią derkę dla naszego konia.

Koń powinien spędzać jak najwięcej czasu na padoku bądź na dworze, dlatego warto go wypuszczać na kilka godzin dziennie na padok a dodatkowo codzienne treningi, nawet krótkie, pozwolą trzymać konia w cieple jednak gdy nie mamy możliwości dziennie wsiąść na konia to warto go wyposażyć w derkę podczas spędzania czasu na dworze.

https://www.equishop.com/pl/derka-zimowa-dla-konia/22007-waldhausen-economic-derka-stajenna-dla-konia-200-gr.html
https://www.equishop.com/pl/derka-padokowa-dla-konia/21236-hkm-derka-padokowa-dla-konia-champion-combo-winter.html


W zimę gdy spadnie więcej śniegu gdy nasz koń ma mokrą sierść to również warto założyć mu derkę, która utrzyma jego sierść suchą i zapewni mu komfort.

Konie z natury potrafią znieść temperaturę nawet do -30*C, co nie znaczy, że nie należy doglądać naszego konia.
Gdy nasz koń zaczyna zimą chudnąć to może być oznaka, że jest mu zimno.

Jak już nadejdzie ten mroźny i śnieżny okres miejmy oko na naszych kopytnych kompanów i utrzymajmy ich w cieple

🙂