Odpowiednie buty do jazdy konnej – sztyblety jeździeckie czy oficerki do jazdy konnej?
Każdy początkujący jeździec kompletując swoją wyprawkę staje przed wyborem odpowiedniego modelu butów do jazdy konnej. Zadaniem tego typu obuwia jest stabilizacja stopy w strzemieniu oraz zapewnienie odpowiedniego ułożenia pięty oraz łydki. Dzięki prawidłowo dobranym butom wydawanie poleceń podczas jazdy znacznie zyskuje na precyzji. Oficerki przeznaczone do jazdy konnej dzięki wysokiej cholewce stanowią ochronę nóg przed otarciami, które mogłyby powstać w wyniku kontaktu z siodłem. Popularne obuwie sportowe czy codzienne trampki nie są przystosowane do jeździectwa. Miękkość i delikatność tego typu obuwia dyskwalifikuje je z treningów jeździeckich.
Cechy charakterystyczne obuwia jeździeckiego to:
- wąski czubek
- podeszwa o wysokiej twardości pozbawiona bieżnika
- obcas mierzący około 2 centymetry

Busse sztyblety Jodhpur Style Twice
Busse sztyblety Jodhpur Ottawa
Powyższe cechy zapewniają bezpieczeństwo w trakcie jazdy i umożliwiają szybkie wysunięcie stopy ze strzemienia w trakcie upadku.
Warto zaznaczyć, że tak jak w przypadku codziennego obuwia kupujemy inną parę na lato (sandały, japonki, sportowe adidasy) a inną na zimę (kozaki, trapery, śniegowce) tak w przypadku obuwia jeździeckiego jest podobnie. Uniwersalny model, który będzie idealny na każdą porę roku to mit. Osoby jeżdżące konno 12 miesięcy w roku powinny zaopatrzyć się w dwie pary obuwia jeździeckiego. Na letnią porę polecane są sztyblety, a na zimę ocieplane termobuty. Jeżeli natomiast treningi jazdy konnej odbywają się tylko letnią porą, bądź w trakcie zimy przenoszą się do krytej ujeżdżalni to zimową parę butów może zastąpić gruba skarpeta.
Sztyblety jeździeckie czy oficerki do jazdy konnej – na co się zdecydować?
Zdecydowanie największą popularnością wśród jeźdźców cieszą się sztyblety jeździeckie, wśród których wyróżniamy:
- klasyczne sztyblety z gumowymi wstawkami po bokach
- trzewiki jeździeckie, które zamiast gumowych wstawek mocowane są przy pomocy sznurowadeł i dodatkowego zamka znajdującego się z tyłu obuwia
- sztyblety z zamkiem, w których gumowe wstawki zostały zastąpione zamkami błyskawicznymi ułatwiającymi zakładanie i ściąganie obuwia

Busse sztyblety Jodhpur Fargo Winter unisex
HKM termobuty jeździeckie stajenne Vancouver unisex
Bez względu na rodzaj, to co charakteryzuje wysokiej jakości sztyblety to wysokogatunkowa skóra, mocna podeszwa zabezpieczająca przed poślizgiem i stabilny obcas.
W zależności od wykonywanych czynności zakłada się niskie lub wysokie sztyblety. Te krótkie sprawdzają się głównie podczas oporządzania konia czy przemieszczania się po stajni. Jazda w krótkich sztybletach wymaga dodatkowej ochrony łydek przy użyciu czapsów lub sztylp. Do samej jazdy zatem lepiej sprawdzają się długie sztyblety, których długa cholewka zastępuje dodatkowe ochraniacze.
W dawnych czasach jedynym obuwiem do jazdy konnej były oficerki jeździeckie, które współcześnie są zdecydowanie droższym rozwiązaniem. Profesjonalni jeźdźcy na zawodach zazwyczaj korzystają właśnie z tego typu obuwia. Dobrej jakości oficerki zazwyczaj są wykonywane na miarę. Klient wypełnia szczegółowy formularz, podaje wymiary stóp oraz łydek dzięki czemu powstały produkt jest idealnie dostosowany do jeźdźca. Oficerki wytwarzane przez specjalizujące się w tym firmy powstają z wysokiej klasy skóry bydlęcej. Do produkcji używa się mocnych zamków, a podeszwa jest dodatkowo szyta.

Animo oficerki jeździeckie Zodiac
Horze zimowe buty damskie Aspen
Można także zdecydować się na wybór oficerek z palety dostępnych rozmiarów. Jest to tańsza alternatywa. Podczas doboru obuwia należy zadbać, by wymiary obuwia były maksymalnie dopasowane do rozmiaru stopy jeźdźca, cholewka aby była odpowiedniej wysokości i o odpowiednim obwodzie w łydce. Modele „gotowe” najczęściej wyposażone są w gumową wstawkę dość pokaźnych rozmiarów, co znacznie ułatwia dopasowanie rozmiaru.
Gumowe buty jeździeckie
Oprócz butów jeździeckich wykonanych ze skóry dostępne są również modele gumowe. W tej odsłonie znaleźć można zarówno sztyblety jak i oficerki. Jakie cechy sprawiają, że warto wziąć je pod uwagę podczas wyboru obuwia do jazdy konnej?
- są nieprzemakalne (niestraszne im kałuże)
- są łatwe w konserwacji (wszelkie zanieczyszczenia można łatwo usunąć pod bieżącą wodą)

Oprócz niewątpliwych zalet mają niestety też swoje minusy. Stopa odziana gumowe buty nie oddycha, przez co szybko się poci. W przypadku treningów odbywających się w jesienne lub wiosenne dni zwłaszcza na terenach podmokłych gumowe buty jeździeckie zdają się być idealnym rozwiązaniem. W lecie natomiast wysokie temperatury jedynie wzmagają potliwość stóp co w rezultacie może prowadzić do zmian skórnych i chorób stóp.
Comments are closed.