Swobodny lot w chmurach nie tylko dla orłów

Dryfowanie szybowcem pośród chmur

Jednym z marzeń ludzkości jest samodzielne latanie w przestworzach. Pierwsze współczesne próby konstruowania maszyn lotniczych zawdzięczamy działaniom geniusza Leonardo da Vinci, który znacznie wyprzedzał swoimi pomysłami XV wieczną myśl techniczną. Ludzie zaczynali swoje przygody z unoszeniem się w powietrzu od skoków ze spadochronem, lotów balonem, dryfowania szybowcami, aż w końcu na początku XX wieku dwóch braci Wright skonstruowało samolot wyposażony w silnik spalinowy, który zrewolucjonizował myślenie o lataniu.

Jedną z możliwości podpicia przestworzy daje latanie szybowcem. Pierwsze szybowce powstały w XIX wieku i od tego czasu ich konstrukcja została znacznie udoskonalona. Według definicji szybowiec to statek powietrzny nieposiadający własnego napędu. Te lekkiej budowy maszyny wyciągane są na linie holowniczej przez inne samoloty lub wyciągarki w przestrzeń powietrzną. My skorzystaliśmy z opcji startu z wykorzystaniem holowania na wysokość ok. 800 metrów gdzie o dalszym locie decydowały warunki atmosferyczne oraz umiejętności pilota. Całe „latanie” polega na wyszukiwaniu prądów termicznych, które pozwalają zyskiwać wysokość i przedłużyć czas spędzony w powietrzu. Wnoszenie odbywa się poprzez wirowy lot do góry właśnie w obszarze prądu termicznego. Zdobytą wysokość można wykorzystać do uzyskania prędkości w locie ślizgowym. W teorii brzmi prosto jednakże wymaga ogromnej wprawy, aby zgrać te wszystkie parametry i bezpiecznie znaleźć się w strefie lądowania.

Lot szybowcem daje dużo satysfakcji i jednocześnie umożliwia zobaczenie otoczenia z zupełnie innej perspektywy. Udział w locie nie jest tani ale polecamy go wszystkim tym którzy chodź przez chwilę chcą poczuć się jak ptak. Nasze loty przeprowadziliśmy w Nowym Targu skąd rozciąga się fantastyczny widok na tatry. Niewątpliwie z lotu najbardziej zapadają dwa momenty. Pierwszym, już po kilu chwilach po oderwaniu się od lądu jest odpięcie liny holowniczej. Wtedy zaczyna się niezakłócony dźwiękami silnika lot w przestworzach. Drugi to magiczne wznoszenie szybowca dzięki wykorzystaniu sił przyrody. Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli również przejąć na chwilę, stery tej niesamowitej maszyny – nam się udało : )

 

[Gdzie] – Góra Żar, Nowy Targ, Olsztyn

[Kiedy] – po wcześniejszym umówieniu się

[Za ile] – 200 – 350 zł za 30 min